Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
0-6 Ay Arası Bebeğiniz İçin Çocuk Güvenliği Kontrol Listesi
23.06.2023

0-6 Ay Arası Bebeğiniz İçin Çocuk Güvenliği Kontrol Listesi

 1. Bebeğiniz 0-6 Ay Arası hayatının bu ilk döneminde gelişimsel olarak çok hızlı büyür; YUVARLANABİLİR-UZANABİLİR-EMEBİLİR VE İÇEBİLİR- ELİYLE YAKALAYABİLİR VE SALLAYABİLİR

 2. Bebekteki 0-6 Ay Arası gerçekleşen bu hızlı değişikliklere ve bebeğin yeni becerilerine hazırlık yapılmalıdır. BU DÖNEM; EVİN BEBEK İÇİN GÜVENLİ HALE GETİRİLMESİNİN ZAMANIDIR. “Çocuk Güvenliği Uzmanı” ile görüşüp evinizdeki olası riskleri tespit edilmesi için ekspertiz randevusu alabilirsiniz. 

 3. 0-6 Ay Arası dönemde, uyku alanı olarak kullanmaya başlayacağı karyolasında meydana gelebilecek olası kazaları önlemek için  standartlara uygun karyola satın alınmalı, karyolanın yakınında pencere, elektrik kablosu bulunmadığını kontrol edin.

 4. 0-6 Ay Arası dönemde, çok sık karşılaşılabilen SIDS Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltmak için önlem alın; bebeğinizi karyolasında tek başına uyutun, sırt üstü yatırın, yastık kullanmayın, uyku tulumu giydirin. 

 5. 0-6 Ay Arası dönemde, uygun ve güvenli oyun alanı bariyeri ile kişisel alan yaratarak bebeğinizin güvende ve özgür kalmasını sağlayabilirsiniz. 

 6. 0-6 Ay Arası dönemde, varsa ev içindeki kot farkı veya merdivenlere bebeğiniz için güvenlik önlemleri almanızın zamanı gelmiştir.

 7. 0-6 Ay Arası dönemde, olası yanıklar ve ev yangınlarını önlemek için;  Banyo suyunun sıcaklığı kontrol edilmeli, sıcak sıvı, ocak, soba vb. ısıtıcılar ile oluşabilecek olası tehlikelere dikkat edilmelidir. 

 8. 0-6 Ay Arası dönemde, bebeğin hareket ederek; alt açma masasından, mama sandalyesinden, koruma kenarlığı olmayan yataktan, koltuktan, kucaktan, yürüteçten, masadan, merdivenden, pencereden, çocuk arabası, salıncak gibi ekipmanlardan dolayı oluşabilecek düşme tehlikesine dikkat edilmelidir. 

 9. 0-6 Ay Arası dönemde, Bebek arabasında, bebek salıncağında dönerek sivri köşeli yerlere çarpma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 10. 0-6 Ay Arası dönemde,  Bebeğin emziğinin çocuğun boğazına kaçıp nefes borusunu tıkaması ve kontrolsüz sıvı içmesinden dolayı boğulma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 11. 0-6 Ay Arası dönemde,  Çevreye ilgisinin artmasından dolayı, ebeveynin elindeki veya ulaşabileceği uzaklıktaki sıcak veya tehlikeli olabilecek objeleri yakalayarak yanma veya yaralanma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 12. 0-6 Ay Arası dönemde, Plastik torbalar ve yastıklardan dolayı havasız kalarak boğulma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 13. 0-6 Ay Arası dönemde,  Otomobil içinde yeterli güvenlik önlemleri alınmaması sebebiyle kazaya uğrama tehlikesine dikkat edilmeli, uygun oto koltuğu kullanılmalıdır. 

 14. 0-6 Ay Arası dönemde, Gaz veya kömür sobasından, şofbenden ve doğalgaz tesisatından sızan gazlardan zehirlenme tehlikesine dikkat edilmelidir.

 15. 0-6 Ay Arası dönemde, Kurşun zehirlenmesine sebep olacak kaynaklardan dolayı (kurşun içeren boyalı mobilyayı çocuğun ısırması gibi) kurşun zehirlenmesi, ilaçlar, temizlik maddeleri, sigara ve alkol  gibi maddelerden zehirlenme tehlikesine dikkat edilmelidir.

Blog Son Eklenenler
Her 6 dakikada bir çocuk merdivenden düşüyor !
Çocuklar merdivenlerle bağlantılı kazalarda çok ciddi yaralanmalara uğruyorlar. 
BEBEĞİNİZİN GÜVENLE UYUMASI İÇİN ÖNERİLER
Bebeğinizi kontrol edemediğimiz belki de tek an bizim ve onun uykuda olduğu zaman.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.