0-6 Ay Arası Bebeğiniz İçin Çocuk Güvenliği Kontrol Listesi

0-6 Ay Arası Bebeğiniz İçin Çocuk Güvenliği Kontrol Listesi
 1. Bebeğiniz 0-6 Ay Arası hayatının bu ilk döneminde gelişimsel olarak çok hızlı büyür; YUVARLANABİLİR-UZANABİLİR-EMEBİLİR VE İÇEBİLİR- ELİYLE YAKALAYABİLİR VE SALLAYABİLİR

 2. Bebekteki 0-6 Ay Arası gerçekleşen bu hızlı değişikliklere ve bebeğin yeni becerilerine hazırlık yapılmalıdır. BU DÖNEM; EVİN BEBEK İÇİN GÜVENLİ HALE GETİRİLMESİNİN ZAMANIDIR. “Çocuk Güvenliği Uzmanı” ile görüşüp evinizdeki olası riskleri tespit edilmesi için ekspertiz randevusu alabilirsiniz. 

 3. 0-6 Ay Arası dönemde, uyku alanı olarak kullanmaya başlayacağı karyolasında meydana gelebilecek olası kazaları önlemek için  standartlara uygun karyola satın alınmalı, karyolanın yakınında pencere, elektrik kablosu bulunmadığını kontrol edin.

 4. 0-6 Ay Arası dönemde, çok sık karşılaşılabilen SIDS Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltmak için önlem alın; bebeğinizi karyolasında tek başına uyutun, sırt üstü yatırın, yastık kullanmayın, uyku tulumu giydirin. 

 5. 0-6 Ay Arası dönemde, uygun ve güvenli oyun alanı bariyeri ile kişisel alan yaratarak bebeğinizin güvende ve özgür kalmasını sağlayabilirsiniz. 

 6. 0-6 Ay Arası dönemde, varsa ev içindeki kot farkı veya merdivenlere bebeğiniz için güvenlik önlemleri almanızın zamanı gelmiştir.

 7. 0-6 Ay Arası dönemde, olası yanıklar ve ev yangınlarını önlemek için;  Banyo suyunun sıcaklığı kontrol edilmeli, sıcak sıvı, ocak, soba vb. ısıtıcılar ile oluşabilecek olası tehlikelere dikkat edilmelidir. 

 8. 0-6 Ay Arası dönemde, bebeğin hareket ederek; alt açma masasından, mama sandalyesinden, koruma kenarlığı olmayan yataktan, koltuktan, kucaktan, yürüteçten, masadan, merdivenden, pencereden, çocuk arabası, salıncak gibi ekipmanlardan dolayı oluşabilecek düşme tehlikesine dikkat edilmelidir. 

 9. 0-6 Ay Arası dönemde, Bebek arabasında, bebek salıncağında dönerek sivri köşeli yerlere çarpma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 10. 0-6 Ay Arası dönemde,  Bebeğin emziğinin çocuğun boğazına kaçıp nefes borusunu tıkaması ve kontrolsüz sıvı içmesinden dolayı boğulma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 11. 0-6 Ay Arası dönemde,  Çevreye ilgisinin artmasından dolayı, ebeveynin elindeki veya ulaşabileceği uzaklıktaki sıcak veya tehlikeli olabilecek objeleri yakalayarak yanma veya yaralanma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 12. 0-6 Ay Arası dönemde, Plastik torbalar ve yastıklardan dolayı havasız kalarak boğulma tehlikesine dikkat edilmelidir.

 13. 0-6 Ay Arası dönemde,  Otomobil içinde yeterli güvenlik önlemleri alınmaması sebebiyle kazaya uğrama tehlikesine dikkat edilmeli, uygun oto koltuğu kullanılmalıdır. 

 14. 0-6 Ay Arası dönemde, Gaz veya kömür sobasından, şofbenden ve doğalgaz tesisatından sızan gazlardan zehirlenme tehlikesine dikkat edilmelidir.

 15. 0-6 Ay Arası dönemde, Kurşun zehirlenmesine sebep olacak kaynaklardan dolayı (kurşun içeren boyalı mobilyayı çocuğun ısırması gibi) kurşun zehirlenmesi, ilaçlar, temizlik maddeleri, sigara ve alkol  gibi maddelerden zehirlenme tehlikesine dikkat edilmelidir.